Ofis Ortamında Performans, Çalışanların Burnuna Hitap Etmekten Mi Geçiyor?

    Daha yüksek üretkenlik ve yüksek devamlılık anlamında başarının tatlı kokusu, çalışanlara daha fazla para ödemeyi veya "müdür" kelimesini iş unvanlarına eklemeyi içermez. Maalesef bu kurumsallık anlayışındaki sıkça düşülen hatalardan.

Belki de işin sırrı çalışanların veya müşterilerin burunlarında saklıdır. Perakendeciler, kokuların kasada tüketici üzerinde sahip olabileceği olumlu etkileri uzun zamandır fark etmişlerdi. Süpermarketler, alışveriş yapanları ekmek fırınıyla yemeğe özendiriyor veya turizm firmaları acentelerinde Hindistan Cevizi’nin özü ile daha fazla tatil paketi satıyorlar. Artık ofis dünyası, çalışanların ruh hallerini yükseltmek ve hatta hataları azaltmak için kendine özgü bir kurumsal aroma arıyor. Bir finansal hizmetler şirketinde yakın zamanda yapılan bir çalışma, ortam tarçın kokusuyla çevrildiğinde, çalışanların % 40 daha az hata yaptığını kanıtladı. Başka bir işveren, stresli personelin çılgın bir çağrı merkezinde yatıştırılması için lavanta kullandı ve bu kurumsal kokulandırma çözümü doğrudan verimliliğe katkı sağladı.

Manchester Metropolitan Üniversitesi'nde bir mikrobiyolog olan Valerie Edwards Jones, kokunun iş performansına olan etkisine “çok heyecan verici” diyerek değiniyor. Bir kurumsal kokulandırma şirketi ile beş yıl süren ortak araştırmalardan sonra, insan ruhunu değiştirmek için aroma gücünün tartışmasız olduğunu söylüyor. “Bilimsel topluluğun bazı üyeleri alaycı olsalar da,” diyor ve ekliyor: “Koku duyumuzun bizler üzerinde derinden bir öneme sahip olduğunu öne süren etkileyici bir kanıt var.”
“Artık doğal yağ özünün bir ofiste bakteri sayısını nasıl azaltabileceğine ve hatta personelin hastalık düzeylerini nasıl azaltabildiğine bakıyoruz.”

Hava soğutma sistemleri veya tek başına "koku dağıtımı" makineleri ile işyerine ruh halini güçlendirici kokuların karıştığı “Big Brother” çağrışımlarına rağmen, çalışanların burunlarına hitap etmek için aroma ve kurumsal kokulandırma kullanımı artmaktadır.
İmza koku Aromaları halihazırda HSBC, Texaco ve Honda UK (bir süredir sigara içmenin kokusuyla mücadele etmek için kiraz özünü kullanmış olan) gibi markalar tarafından bahar çayırı veya eritilmiş çikolata gibi 40'tan fazla doğal, yağ bazlı kokular, imza koku olarak kullanılmakta.

Ortam ve Mağaza Kokulandırma - 3-2

"Japon işverenler rutin olarak sabah erken saatlerde narenciye gibi" uyandıran "kokuları dağıtmak için özel kokulandırma sistemleri kullanıyorlar, geç saatlerde yapılan üretim de çalışanların konsantrasyonunu artırmak için ise çiçek notaları ve yorgunluğu gidermek için sedir veya selvi gibi odunsu kokuları öğleden sonra kullanıyorlar.


Bir başka firma ise dikkati artırmak için satış ofisine turunç kokusunu vermeye karar verdiğinde tereddütleri vardı. "Genel Müdür Yardımcısı Daniel Graham," Kurumsal kokulandırma çalışmalarının gerçekten büyük bir fark yaratmasını beklemiyorduk ve ufak bir aroma kutusuyla, bir havalandırma deliğine benzeyen bir aroma difüzörü ile başlamıştık, çünkü personelin bu fikri beğeneceğinden emin değildik, "diyor. Fakat daha sonra ortam kokulandırmasının özellikle çalışanlarımız üzerinde önemli etkileri olduğunu gördük hatta çalışanlarımızın memnuniyet seviyelerinin de arttığını gözlemledik diye de ekliyor.


Profesyonel ortam kokulandırmasının şirket için etkileri o kadar dramatik ki, şirket satış ekibine iş için yeni heveslerini anlattı. Graham, “Aroma makinelerini ofise tanıttığımızdan, ciromuz% 10 arttı, devamsızlık azaldı ve çok daha fazla satış gücü elde ettik” diyor. "Tamamen beklediğimiz birkaç olumsuz yorumumuz var, fakat koku yağ ve doğal değil, sert ve kimyasal olmaktan çok, insanlar kendi ruh hallerine olan etkilerini memnuniyetle karşılarlar."


Yöneticiler ve işverenler işgücünü motive etmek için ve çalışanlarının performansını artırabileceklerine inanıyorlarsa, bu yöntemlerden birisi kesinlikle ofisteki aromatik infüzyonları kullanmayı da içermeli.


Üzerinde durduğumuz örneklerden de anlaşıldığı gibi günümüzde bir çok marka kokunun ve doğru ortam kokulandırma çözümlerinin önemini kavramış durumda ve bu trend git gide büyüyor.


Kaynak: Virginia Matthews / The Gurdian Gazetesi