Mevsimler değiştikçe parfüm tercihlerimiz de aynı doğrultuda değişmeli mi?

   Sizi tanımlayacak , günler hatta aradan yıllar geçse dahi sizi hatırlatacak imza kokunuzun olması önemli. Sizinle bağdaşan, etrafınızdakilerin burnuna çalındığında sizi anımsatan parfümler kimliğinizin bütünleyici bir parçası. Aynı durum markalar için de söz konusu tabi ki. Markanızın vermek istediği mesajla bütünleşen, onu en doğru şekilde zihinlere yansıtan imza kokuların pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçası olduğunu artık biliyoruz.

   Peki koku tercihlerimiz değişen mevsimlerle beraber şekil alamaz mı? Her mevsimin kendine has o mevsimin çağrışımlarını yansıtan bir kokusu olamaz mı? Düşündüğümüzde yaz mevsimi gelince havaların sıcaklık derecesinin artması ile beraber kişiler daha taze, daha ferah notalar içeren parfümler tercih etmeye başlıyorlar. Yaz aylarındaki aşırı sıcak ve nem, parfümün çabuk uçmasına neden olur bu da kokunuzun kalıcılığını uzun olmamasını sebebiyet verir. Bu sebeple yaz aylarında kullanacağınız parfümün yağ oranının düşük olmasına özen göstermek önemlidir.Hafif ve taze kokular tercih etmek sıcaktan bunaldığınız yaz aylarında kendinizi daha ferah ve zinde hissetmenizi sağlar.
Sıcak yaz günlerinde kullanacağınız parfümün içinde limon, mandalina, greyfurt özlerinin bulunmasına özen göstermek gerekir. Bu özler, yorgunluğu atmaya yardımcı olur ve enerji verir. Ayrıca hafif kokuları ile de rahatsızlık verici değildir.

   Kış aylarında kullanılan kokular ise yaz aylarında kullanılan kokulara oranla daha kalıcı olurlar. Bunun sebebinin kış aylarındaki serin havalarda koku moleküllerinin uyuşuk hareket ettiğini ve bu sebeple kolay uçmaması olarak söylenebilir. Bu nedenle parfümünüzün gün boyunca hissedilmesini istiyorsanız güçlü ve baharatlı, daha koyu notalar içeren kokuları tercih etmelisiniz. Kehribar , vanilya, gül ağacı özleri, amber, misk, paçuli soğuk kış ayları için ideal aromalara sahiptir.

   Sonuç olarak koku tercihleri mevsimsel olarak değişiklik göstermektedir. Sıcak aylar daha taze ve ferah kokuların kullanımını gerektirirken, soğuk aylar kalıcılığı yüksek olan kuvvetli notalara sahip kokuları kullanmaya yönlendirir. uzun süredir kullandığınız imza kokunuza sadık mı kalacaksınız yoksa değişen mevsim koşullarına göre parfüm seçiminize yön mü vereceksiniz? Tamamen kişisel bir tercih. Markalar bu anlamda, tüketicilerin zihninde oluşturdukları algılarını değiştirmeyi pek sevmezler. Ancak bireysel tercihler mevsim gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak şekillendirilebilir ve değişen mevsimlerin hava sıcaklık oranları yukarda da bahsedildiği gibi kokular üzerinde farklı tepkimelere yol açar. Öyleyse pek ala parfüm tercihleri de mevsimlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.